NEVŞEHİR 11 °C
En Düşük 10 °C
En Yüksek 21 °C
Karakter Boyutu :
Bu bebekler kadınların geçim kaynağı

Bu bebekler kadınların geçim kaynağı

08 Aralık 2010 12:07 ÇarşambaNevşehir'in Derinkuyu ilçesinde kadınlar tarafından yapılan el işi bez bebekler, turistlerden büyük ilgi görüyor.

'Kapadokya Barbiesi' adı verilen bez bebekleri Fransız ve Yunanlı turistlere satan Derinkuyulu kadınlar, ev ekonomilerine katkı sağlıyor.

Nevşehir'in Derinkuyu ilçesinde, yöreye özgü folklorik bez bebek yapımına başlayan Derinkuyulu kadınlar, el emeklerini Derinkuyu Yeraltı Kenti girişinde bulunan tezgahlarda yerli ve yabancı turistlere satıyor. Tahta çubuk ve kumaşlar kullanarak çeşitli ebatlarda yaptıkları bez bebekleri, yerli ve yabancı turistlere 3 ila 10 TL arasında satan Derinkuyulu kadınlar, bu sayede ev ekonomilerine katkı sağlıyor. Bez bebeklere yaptıkları değişik kıyafetlerle bölge kültürünün tanıtımında da bulunan kadınlar, bebeklere en çok Avrupalı turistlerin ilgi gösterdiğini belirtti.

Derinkuyu Belediye Başkanı Ahmet Balcı, "İlçemizde bulunan yeraltı kentine her yıl yüzbinlerce yerli ve yabancı turist geliyor. İlçemize gelen turistlere satmak üzere daha önceki yıllarda 'soğanlı bebekleri' getiriyorduk. Zamanla bu bebekleri yöre kadınlarımız kendileri yapmaya başladı. Değişik boylarda ve giysilerle yapılan bu bebekleri turistler çok beğeniyor. Özellikle Avrupalı turistler bu bebeklerden alarak ülkelerine götürüyor" dedi.

Bu elma her derde deva!
Bu haber toplam (3941) defa okunmuştur.

ETİKETLER

nevşehir - derinkuyu - bez bebek - kadın

NEVŞEHİR / DERİNKUYU - HABERLERİ